"Bezmialem Fitoterapi Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi İSTKA (İstanbul Kalkınma Ajansı) tarafından, 2014 yılı Yenilikçi İstanbul Destek Programı kapsamında 14 Eylül 2015 tarihinde resmi olarak açılmıştır. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle kurulan, Türkiye’nin YÖK onaylı ilk Fitoterapi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde bulunmaktadır.

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp uygulamaları içinde Fitoterapi temel bir tedavi yöntemidir, birçok hastalığın tedavisinde başarıyla uygulanmaktadır. Hastalıkların tedavisinde kullanılacak bitkisel ürünler ilaç gibi değerlendirildiğinden üretilirken kalite kontrollerinin çok iyi yapılması, kullanılırken de dozu, kullanım süresi, yan etkileri, kullanılmaması gerek durumları bilinerek kullanılmalıdır.

Türkiye florası ekonomik bakımdan büyük önem taşıyan tıbbi ve aromatik bitkilere sahiptir. Anadolu birçok kültür bitkisinin gen merkezidir ve tıbbi bitkilerin ekonomiye kazandırılması açısından uygun potansiyele sahiptir. Ancak bu potansiyeli yeterince kullanılamamaktadır. FİTOMER olarak ülkemizin bitki zenginliğini ekonomiye kazandırmak için bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetlerimizi en üst düzeyde yürütmekteyiz.

Merkez Müdürü Prof. Dr. Murat KARTAL ve uzman kadrosu tarafından hazırlanan ürünlerimizde hiç bir katkı maddesi bulunmamakta, kalite kontrolleri bünyemizde yapılarak en üst kalitede soğuk sıkım sabit yağlar, tıbbi bitkisel çaylar ve içecekler onaylandıktan sonra paketlenmektedir.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR